Otevřeno každý den 9.00 - 21.00
Hypermarket 8.00 - 22.00

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » Akce a tipy » Akce centra » České Korunovační klenoty na dosah

České Korunovační klenoty na dosah

Akce již skončila
Pro velký úspěch a na žádost vás návštěvníků jsme se rozhodli výstavu prodloužit do 30. 11.
České Korunovační klenoty na dosah

Nenechte si ujít originální výstavu mistrovské repliky korunovačních klenotů, která vůbec poprvé v historii bude v obchodním centru.

Od 25. října se budete moci vidět:

  - Speciálně vybudovaná korunovační komnata s hradní stráží

(komnata je otevřena ve všední dny od 11.00 do 18.00,  víkendy od 9.00 - 20.00)

  - Expozice dobových kostýmů, bot  a zbraní

  - Vše o životě a dílu Karla IV

  - Velkoprostorové 3D modely přímo v pasáži

  - Doprovodný víkendový program pro velké i malé

Tato výstava se koná pod záštitou starostky MČ Prahy 6 paní Ing. Marie Kousalíkové.

 

Od 25. října se v našich prostorách zaskví kopie Českých korunovačních klenotů. Pro návštěvníky nebudou v pečlivě připravené a střežené expozici připraveny jen mistrovské repliky Svatováclavské koruny, žezla a jablka: až do poloviny listopadu bude celé centrum stylizované do doby Karla IV. a připomene důležité milníky české historie. K vidění tak budou výstava dobových oděvů, zbraní a mečů, socha samotného Karla IV. či model Karlštejna. Návštěvníci budou moci také nahlédnout pod pokličku výroby vystavených replik korunovačních klenotů.

A co vás zde přesně čeká?

 

  1. Karel IV.  (3D model)

Naší cestu za poznáním doby Karla IV. a Českými korunovačními klenoty započneme tím, že se pokloníme právě jednomu z nejvýznamnějších panovníků vrcholného středověku, který bývá označován za „otce našeho národa“ i „Největšího Čecha“. Karel IV. se významnou měrou zasloužil za pozvednutí Země Koruny české a jeho zásluhou jsou České korunovační klenoty naprostým světovým unikátem nejen díky své pověstné kráse, ale i hávu tajemství a mystice, která je provází již od jejich stvoření. Proto se také podrobněji podíváme na jeho život a dílo.

 

  1. Zbraně středověku a popravčí meč pro štěstí

Protože k období středověku neodmyslitelně patří i války, pojďte se s námi podívat na tradiční gotické zbraně a poučit se o tom, jak se vyráběly a k čemu sloužily.

Jak již bylo zmíněno, ve středověku se věřilo v mnohá kouzla a pověry, dovolte nám tedy seznámit vás s jednou z nich. Zločinci se tehdy domnívali, že pokud pohladí popravčí meč nebo s sebou budou nosit kousek „šibeničního špagátu“, vyhne se jim trest a nebudou odhaleni. Tato víra postupně zlidověla a tak i běžní a slušní lidé začali věřit, že jim pohlazení popravčího meče může přinést štěstí, vyléčit jejich nemoci nebo splnit tajná přání. A kdo ví?! Možná je to pravda…ale to nezjistíte, dokud nevyzkoušíte. Pohlaďte tedy vystavený popravčí meč a možná se přání splní i vám!

 

  1. Život Karla IV.

Na následujícím stanovišti se podíváme, jaký byl život Karla IV. Poznáte sami, že život ve středověku nebyl snadný ani pro nejmocnější muže této doby a budete fascinováni, jak se dokázal Karel IV. se všemi nástrahami osudu vypořádat a co vše vykonal.

 

  1. Dílo Karla IV.

Karel IV. svou obrovskou moc využil k tomu, aby za sebou zanechal neuvěřitelný odkaz zahrnující stavbu hradů, škol ale dokonce i celých měst. Pojďte se s námi podívat na ty nejvýznamnější.

 

  1. Karlštejn (3D model)

Hrad Karlštejn byl soukromým reprezentativním sídlem Karla IV., který byl dle tradovaného výkladu zbudován kvůli ochraně svatých relikvií, říšských korunovačních klenotů a samozřejmě i Českých korunovačních klenotů. Pojďte se na něj s námi podívat zblízka.

 

  1. Expozice gotického oblečení a divadelních kostýmů

Připravili jsme pro vás i expozici gotického oblečení a dobových divadelních kostýmů. Ukážeme vám nejen, jak se oblékali lidé středověku, ale i jejich obuv. Budete mít také možnost zakusit atmosféru korunovační oslavy.

 

  1. Korunní komnata

Nyní se již přesuneme do hlavní části naší výstavy, ve které se budeme věnovat Českým korunovačním klenotům. Dozvíte se nejen mnoho faktů a zajímavostí, ale čeká na vás zde hlavně mistrovská replika Českých korunovačních klenotů z dílny proslulého zlatníka a výtvarníka Jiřího Urbana a manželů Cepkových. Krásu vystavených klenotů navíc můžete obdivovat jak dlouho chcete a bez jakéhokoliv stresu si vychutnat i ten nejmenší detail.

Korunní komnata je otevřená:

Pondělí - pátek: 11.00 - 18.00 hod.

Sobota - neděle: 9.00 - 20.00 hod.

 

Víkendový program

  • Sobota i neděle       10.00 - 18.00

Každou hodinu probíhají komentované prohlídky, ve kterých vás náš průvodce provede po všech stanovištích a řekne vám i spoustu zajímavostí, které se jinak nedozvíte. Prohlídky začínají v každou celou hodinu (10. 00, 11.00,12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00) na stanovišti číslo 1 – u 3D modelu sochy Karla IV. v 1. patře. Prohlídka trvá cca 20 minut.

 

 

Mistrovskou kopii koruny, žezla a jablka zhotovil špičkový český klenotník a šperkař Jiří Urban z Turnova. Ten si obdiv i odborné veřejnosti získal replikou Říšské koruny, jedné z největších středověkých památek uložené ve Vídni, kopií Sedlecké monstrance i první replikou Koruny svatováclavské, kterou vytvořil před časem pro výstavu Praha lucemburská.

O repliku žezla se postarali manželé Blanka a Matúš Cepkovi působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Pro výrobu replik Svatováclavské koruny, jablka a žezla použil autor zlaceného stříbra, kameny věrně nahradily speciální skelné kompozice.

 

České korunovační klenoty jsou souborem předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty. Provázely korunovace českých králů a zůstávají po vzniku České republiky i nadále nenahraditelným symbolem české státnosti a historické kontinuity.

Nejdůležitější částí souboru je trojice královských insignií: Svatováclavská koruna, královské žezlo a královské jablko. Svatováclavskou korunu nechal v letech 1345 až 1346 zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace českým králem, ostatní předměty vznikly později.

 

Informace pro školy a školky:

Pokud máte zájem navštívit naši výstavu a vidět klenoty i mimo otevírací dobu Korunní komnaty, ozvěte se nám na info@ocsestka.cz, rádi vám komnatu zpřístupníme.

Fotogalerie


zpět na akce centra

Kde nás najdete

Obchodní centrum Šestka
Fajtlova 1090/1, 161 00 Praha 6

Otevírací doba

Albert Hypermarket 8:00 - 22:00
Obchody a Food Court 9:00 - 21:00

Dostávejte novinky z první ruky

 

Novinky v centru

Novinky

29. 5. 2018

Modernizujeme pro vás travelátory

Vážení návštěvníci,

od června do poloviny října proběhnou v prostorách OC Šestka generální opravy a modernizace travelátorů (pohyblivých schodišť mezi patry). Omlouváme se za dočasně ztížený pohyb po centru a zvýšenou hlučnost.

2. 5. 2018

8. května bude OC Šestka uzavřené

Státní svátek 8. května budeme mimo provoz.
Všechny dny předchozí i následující fungujeme jako obvykle.

Všechny novinky

Facebook OC Šestka

 

Kudy z nudy

Nahoru